PYSÄKKIJUPAKKA: ELY-keskukselta varovainen vastaus Nihattulan koululaisten vetoomukseen
Nihattulan koululaisten vetoomus siitä, että Armijärventiellä koululle kääntyvän Mäntymäentien risteyksen kohdalla sijaitseva pysäkkikatos siirrettäisiin sille puolen tietä jossa koululaiset odottavat linja-autoa, on otettu vastaan ELY-keskuksessa.
– Mitään lupausta emme saaneet siirrosta vain mahdollisuuden, kertoo vetoomuksen tekoa valmistelemassa ollut lapsi- ja nuorisotoiminnan koordinaattori Jenni Kurkela Hämeenlinnan seudun 4H-yhdistyksestä.
Vastauksessa muun muassa todetaan, että vanhoja pysäkkikatoksia uusitaan tarpeen ja rahoituksen mukaan.
– Uusia katoksia tai katosten uusimista voidaan harkita erityisesti siellä, missä linja-autoliikenteellä on useita vakiokäyttäjiä tai missä katoksella voidaan taata koululaisille turvalliset olosuhteet linja-auton odottamiseen. Emme pysty uusimaan vuosittain kuin murto-osan tarpeellisista, mutta huonossa kunnossa olevista katoksista, toppuuttelee keskus.
Lisää aiheesta: Nihattulan oppilaat vetoavat ELY-keskukseen pysäkkikatoksen siirtämiseksi
Jätä vastaus
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.