Lauantai 28.05.2022
Nimipäivät: Alma
Hämeenlinna
Sadekuuroja
13°C
Tuuli: 1 m/s EEL
 

Dekkari-illassa riittää taas jännitettävää

Dekkari-illan tunnelmaa viime vuodelta.

Hattulan kirjaston ja Mauri Sariola -seuran yhdessä järjestämä tämänvuotinen Dekkari-ilta on järjestyksessään jo kolmastoista. Vuosien varrella illassa on nähty Suomen eturivin dekkaristeja ja niin tänäkin vuonna, kun tapahtuma järjestetään Juteinitalolla torstaina, syyskuun 5. päivänä kello 18.

Vieraiksi saapuvat pitkän linjan dekkaristi ja poliisi sekä keväällä myös eduskuntaan valittu Marko Kilpi, hämeenlinnalainen Terttu Autere sekä pirkanmaalaiset Jaakko Melentjeff ja Pertti Laine, joilta on kummaltakin ilmestynyt kaksi dekkaria.

Illan tuttuun tapaan juontaa Mauri Sariola -seuran Intendentti Matti Nummenpää, mutta myös yleisö saa olla keskustelussa aktiivisesti mukana. Mauri Sariola –seuralla onkin tänä vuonna aihetta juhlaan, sillä seura sai tänä vuonna Hämeen rahastolta 20.000 euroa Mauri Sariola –dokumentin tekemistä varten.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.