Lauantai 03.06.2023
Nimipäivät: Orvokki, Viola
Hämeenlinna
Melkein pilvistä
12°C
Tuuli: 4 m/s WNW
 

Liput liehumaan ja kynttilä portinpieleen 9.4. Hattulassa

Hattulaa voi hyvällä syyllä kutsua suomen kielen kunnaksi.

Hattula liittyy voimakkaasti tapahtumiin, joiden seurauksena annettiin kieliasetus vuonna 1863. Hattulassa on syntynyt myös Jaakko Juteini, ensimmäinen varsinainen suomenkielinen kirjailija

Ennen kieliasetuksen antamista, Venäjän keisari Aleksanteri II ja J.V. Snellman kohtasivat Parolannummella 29.7.1863.

Keisari antoi tapaamisen perusteella kieliasetuksen, jonka seurauksena suomen kieli saatiin ajan myötä tasavertaiseksi ruotsin kielen rinnalle.

Hattulan Parolannummella, Parolan Leijona -patsaan kupeessa on vuoden 1863 tapahtumista kertova muistolaatta, joka paljastettiin Suomi 100 –juhlavuonna 29.7.2017.

Jaakko Juteini (alk. Jaakko Heikinpoika Juutila, virallinen nimi Jacob Judén) on 14.7.1781 syntynyt ensimmäinen varsinainen suomenkielinen kirjailija ja valistusmies.

Hän oli suomenkielisen, kansallisromanttisen kaunokirjallisuuden uranuurtaja, joka korosti teoksissaan Suomen kansaa jsuomen kieltä.

Jaakko Juteinilta on jäänyt mittava tuotanto muun muassa runoja, näytelmiä, proosaa, tieteellisiä kirjoituksia, sananlaskuja ja vitsejä.

Yksi tunnetuimmista runoista, Laulu Suomessa, on sävelletty lauluksi, joka tunnetaan myös nimellä, Arvon mekin ansaitsemme, ja joka monissa juhlissa, erityisesti Hattulassa, lauletaan.

Arvon mekin ansaitsemme

Suomen maassa suuressa,

ehk’ei riennä riemuksemme

laiho miesten maatessa;

leipä kasvaa kyntäjälle,

onni työnsä täyttäjälle.

Suomen poika pellollansa

työtä tehdä jaksaapi,

korvet kylmät voimallansa

perkailee hän pelloksi;

rauhass’ on hän riemullinen,

mies sodassa miehuullinen.

Opin teillä oppineita

Suomessa on suuria,

Väinämöisen kanteleita

täällä tehdään uusia;

valistus on viritetty,

järki hyvä herätetty.

Suomen tytön poskipäihin

veri vaatii kukkaiset:

hall’ ei pysty harmaa näihin,

näit’ ei pane pakkaset;

luonnossa on lempeyttä,

sydämessä siveyttä.

Tämän viikon perjantaina 9.4. vietetään Mikael Agricolan ja suomen kielen päivää, joten mikä olisikaan parempi hetki viettää päivää myös erityisesti Hattulassa suomen kielen päivänä.

Hattulan kunta lehdistötiedotteessaan  toivookin, että kaikki kuntalaiset, keneltä lipputanko löytyy, nostavat lipun salkoon ja juhlistavat suomen kielen päivää sytyttämällä ulkotulen portinpieleen kello 20.

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.