Sunnuntai 10.12.2023
Nimipäivät: Jutta

Tuuli:
 

Alajoen Kasvitarhalle tullaan hyvien valikoimien perässä

Alajoen Kasvitarhan Sirje Martin ja Lasse Kautto luotsaavat yritystään nyt 15 vuoden merkkipaalulla.

Vanhan Härkätien kupeessa toimivan Alajoen Kasvitarhan valikoimat tyydyttävät vaativaakin puutarhaharrastajaa.

– Moni tulee meille hyvien valikoimien perässä, kertoo Sirje Martin.

Muun muassa maustekasvien valikoima on edelleen kasvanut ja valikoimissa on yli 30 yrttiä.

– Yhä suositummiksi tulleissa isoissa istutuksissa käytettävät lisukekasvit ovat myös lisääntyneet, valikoimissa on koristeapiloita, alpeja, erilaisia heiniä Sirje Martin toteaa.

Istutusten keskuskasviksi puolestaan sopii esimerkiksi valkoinen kanna jota on Alajoen Kasvitarhan valikoimissa nyt ensimmäistä kertaa.

– Se on kasvitarhan isännän Lassen oma kylvö. Hän aloittaa kylvöt jo tammikuussa ja muut työt ja istutukset aloitetaan helmi–maaliskuun vaihteessa.

Alajoen Kasvitarhalla on käynnistymässä tavallista merkittävämpi kesä, kun yritys täyttää 15 vuotta.

– Olimme aluksi pieni yritys ja täytyy kiittää meille uskollisia asiakkaita, joista suurin osa käy meillä vieläkin. Ilman heitä ei olisi meitäkään, pohtii Sirje Martin.

– Sitkeästi olemme tehneet ja yhteistyö asiakkaiden kanssa on ollut hyvää. Meillä tavara on laadukasta ja valikoima niin laaja, että muualla ei juuri tarvitse poiketa, täydentää yrittäjä Lasse
Kautto.

Sirje Martin toteaa, että maaseudulla puskaradion eli suusta suuhun -tiedon merkitys on edelleen merkittävä.

– Jos asiakasmäärät eivät olisi lähteneet kasvuun, emme mekään olisi voineet kasvaa. Jotain on pitänyt tehdä oikein.

Puutarhat ovat joutuneet valmistautumaan kesään 2022 nousevien tuotantokustannusten paineessa.

– Öljyn, mullan, ruukkujen, lannoitteiden, pistokkaiden ja rahtien hinnat ovat kaikki nousseet, luettelee Sirje Martin.

Painetta on siis myös myytävien tuotteiden hinnoissa, mutta kasvitarhalla uskotaan, että ihmisten korona-aikana virinnyt trendi hoitaa puutarhaansa entistä paremmin jatkuu.

– Uskon, että halu tehdä itse tuli jäädäkseen.

Alajoen Kasvitarhalla joka tapauksessa tehdään juhlakesänä kaikki mahdollinen, jotta valikoimat olisivat hyvät ja asiakkaat viihtyisivät.

– Erikoisemmankin nimisiä kukkia on nyt tarjolla, kuten orvokki Tiger’s Eye ja petunia Night Sky. Uutuus on myös Spider-niminen daalia.

Puutarhalla voi myös lepuuttaa silmiään perennapihalla ja vaikka siemaista kupillisen kuumaa kesäkahvilassa.

– Kahvilaan saapuvilta isommilta seurueilta toivomme ilmoitusta etukäteen.

Juha Reinikainen

Jätä vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.